Mobilność VII

Program ostatniej mobilności w Cambridge w marcu 2015 r. związany był z udziałem polskiej grupy w spotkaniu upowszechniającym rezultaty naszej wspólnej pracy – Przewodnika dla nauczycieli pracujących z uczniami wielokulturowymi. Pierwszego dnia pobytu grupa robocza spotkała się w siedzibie CREDS i wspólnie ustalaliśmy ostatnie szczegóły prezentacji, ćwiczeń i warsztatów dla nauczycieli. Zaprezentowaliśmy także wyniki pilotażu przewodnika przeprowadzonego w Polsce i W. Brytanii. Grupa zajmowała się także ewaluacją projektu – ustalono terminy przygotowania projektu ewaluacji projektu Comenius Regio. Drugiego dnia nasi partnerzy zorganizowali sesję upowszechniającą rezultat projektu. Uczestnikami sesji byli nauczyciele oraz studenci zainteresowani tematyką wielokulturowości. Polski koordynator nakreślił sytuację cudzoziemców oraz mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku przeprowadził warsztaty na podstawie książki „Spotkania z Innymi”. Szkoła Podstawowa nr 43 w Zabrzu zaprezentowała film, prezentujący uczniów szkoły reprezentujących mniejszość romską, a Szkoła Podstawowa nr 5 dla Mniejszości Niemieckiej w Raciborzu wykonanie przez uczniów hymnu Unii Europejskiej „Oda do radości” w trzech językach: po polsku, angielsku i niemiecku.

Ostatni dzień pobytu był czasem na przedstawienie własnych wrażeń z udziału w projekcie oraz pomysłów na realizację dalszej wspólnej pracy. Uczestnicy mieli także okazję wizytować Downing College i zapoznać się z pracą college.

W czasie wolnym uczestnicy wizyty poznali dziedzictwo kultury brytyjskiej i szkockiej, a w dniu wyjazdu w Londynie zwiedzili m.in. British Museum.