Scenariusz zajęć na podstawie książki “Spotkania z innymi”

Scenariusz  zajęć

Temat:

 Poznajemy bohatera opowiadania pt:   „Pan Jacek”

 

Zajęcia mogą być prowadzone w klasach 1-3  dla dzieci w wieku od 6-10 lat. Zajęcia można przeprowadzić w trakcie jednego spotkania – czas 45 minut. Uwrażliwienie dzieci od najmłodszych lat na różne zachowania ludzi, ich zwyczaje, tradycje i przeżycia, pozwoli im świadomie doskonalić swoje zachowania.

 

Tok zajęć:

I.    Przywitanie. Muzyczno-ruchowa zabawa integracyjna.
II.  Wprowadzenie. Nauczyciel omawia ilustrację z opowiadania umieszczoną        na plakacie. Pytania jakie zadaje nauczyciel: Kogo przedstawia  ilustracja?          Co robi przedstawiona osoba? Gdzie jest ta osoba –w jakim miejscu? Jak jest ubrana? W jakim nastroju jest ta osoba? Nauczyciel zapisuje informacje udzielane przez uczniów na plakacie.
III.  Czytanie opowiadania przez nauczyciela. Pytania  pomocnicze kierowane przez nauczyciela do uczniów;  Zwróćcie uwagę  jak bohater opowiadania ma na imię. Co takiego wydarzyło się w jego życiu,  że jest zamyślony i smutny?
IV.  Po przeczytaniu rozmowa z dziećmi na temat tekstu opowiadania. Pytania     do uczniów: Czy ktoś z Was spotkał kiedyś i udzielił pomocy osobie starszej i chce o tym opowiedzieć?
V. Podsumowanie dyskusji – rozmowy z uczniami. Nauczyciel kieruje pytanie do uczniów: Co możemy zrobić dla pana Jacka? Uczniowie zgłaszają swoje pomysły, jak sprawić radość  innej osobie. Nauczyciel zapisuje  zgłaszane przez dzieci pomysły na plakacie. Dzieci wybierają ich zdaniem, najlepszy pomysł, który zostanie wyeksponowany.
VI. Polecenie do wykonania przez uczniów: Narysuj coś co podarowałbyś panu Jackowi, by sprawić mu przyjemność.
VII. Podsumowanie zajęć. Omówienie prac. Zadanie domowe: Postaraj się sprawić przyjemność komuś, kto jest smutny.

 

 opracowanie: Jadwiga Garcorz, Sylwia Bloch

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli

i Informacji Padagogicznej”WOM” , Rybnik

Opowiadanie – Pan Jacek

 

Comments are closed.