Spacer po Europie w Szkole Podstawowej nr 43 w Zabrzu

W ramach obchodów Dnia Unii Europejskiej 8 maja 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 43 w Zabrzu zorganizowany został „Dzień Europejski”.

Szkolne przedsięwzięcie wpisało się w realizowany przez szkołę wraz z grupą innych placówek projekt Comenius Regio .

Idea Dnia Europejskiego polegała na wspólnej „podróży po Europie” uczniów klas IV-VI i ich młodszych kolegów. Maluchy wędrowały z klasy do klasy, gdzie z prezentacji multimedialnych i krótkich inscenizacji poznawały historię, kulturę, położenie geograficzne i ciekawostki, związane z danym państwem. Zwiedzanie okazało się niezwykle przyjemne, także dlatego, że  w każdym kraju znalazł się tzw. „kącik kulinarny”, który umożliwiał uczniom i nauczycielom degustację tradycyjnych dla danego kraju potraw.

Kolejnym interesującym punktem imprezy stał się „Europejski pokaz mody”, w którym mogli wziąć udział wszyscy uczniowie. Trudność zadania polegała nie tylko na prezentacji charakterystycznego dla wybranego kraju europejskiego stroju, ale również       na tym, że każdy z uczestników musiał odpowiednio zaprezentować się na czerwonym dywanie. Pokaz okazał się czasem, w którym uczniowie mogli się rozluźnić i zrelaksować, ponieważ kolejnym zadaniem, jakie na nich czekało, był Quiz wiedzy o Europie, który opracowany został na podstawie kart z gry pt. Świat. W trakcie konkursu, uczniowie odpowiadali na pytania z wiedzy, a dodatkowo mogli uzyskać punkty za spostrzegawczość. O nagrodę główną walczyły trzy drużyny. Widownia oprócz dopingu także odpowiadała na pytania. Każda prawidłowa odpowiedź była nagradzana.

Niezwykłe europejskie wydarzenie pokazało uczniom jak wiele jest kultur, pozwoliło uzmysłowić, że każda kultura jest inna, ale tak samo ważna jak ich rodzima. Wszyscy świetnie się bawili, panowała wspaniała atmosfera. Dzieci wyniosły nie tylko ogrom nowych wiadomości, ale również dużo pozytywnych wrażeń.

Comments are closed.